Statikus tanulmányok
Az alábbi esettanulmányokat megrendelőink eseteiből válogattuk össze, természetesen név nélkül. Mindegyik hordoz magában némi tanulságot.
1. Poroszsüveg födém tönkremenetele
Az épülethez a boltvezető hívott ki, aki egy élelmiszer boltot üzemeltetett a földszinten. A pincefödém egy régi poroszsüveg födém volt (acélgerendák közötti téglaboltozatos födém), melynek acél gerendái jelentősen elkorrodáltak az idők folyamán. A födém fesztávolsága 4,9 m volt.
A boltban a födém közepén helyezték el az árusításra szánt ásványvizes palackokat, kb. 1,5 m magasságban feltornyozva. A födém teljesen váratlanul hirtelen "eltört". Szerencsére a poroszsüveg födém egy nagyon jól kitalált szerkezet, és a két szomszédos gerenda közé a téglaboltozatok befeszültek, így nem szakadt le a pincébe a födém a vevőkkel és az áruval együtt. A boltvezetőnek ezúttal szerencséje volt.
Megoldás: Emelőkkel és ducokkal ideiglenesen aláducolni a szerkezetet (amíg ez nem volt készen, a vevők nem mehettek az adott területre). Ezután a végleges alátámasztást a szemközti teherhordó falakra feltámasztott nagy fesztávolságú acél gerendák oldották meg.2. Tetőtéri térdfal hiányosságai
Ez az eset minden építkezőnek tanulságul kellene, hogy szolgáljon. Azzal hívtak ki az épülethez, hogy az ács a tetőcserepek felrakása közben halálra rémült és leugrott a tetőről, mert - miközben fent dolgozott - a tető szerkezete egyszercsak megroggyant egy nagy reccsenés kíséretében. Amikor kimentem, a képen látható látvány fogadott.
Az történt ugyanis, hogy a tetőtéri térdfalból - statikai tervek hiányában - kispórolták a térdfali pilléreket, amik a tető oldalirányú nyomását vették volna fel. Amikor a tetőcserepek egy része felkerült, a súly elkezdte szétnyomni a térdfalat, ami vízszintesen az alsó egyharmadban végigrepedt. Ráadásul az oromfalat is "széthúzta".Megoldás: Meglehetősen fájdalmas megoldást kellett választanunk, ha nem akartuk visszabontani az egész tetőt, oromfalakat és térdfalakat. A térdfali pillérek utólagos kivésésére sem volt lehetőség. Így szinte az egyetlen és "legolcsóbb" lehetőség az acél lábak beépítése volt, méterenként, melyek meg tudták fogni a tetőszerkezet oldalnyomó erejét. A cserepeket persze addig is le kellett pakolni, a tetőt pedig ducokkal kicsit visszaemelni.
A történet pikantériája, hogy - még egyszer hangsúlyozom, statikai tervek hiányában - az egyik belső főfal alatt nem készült alapozás, a főfalat gyakorlatilag az aljzatra tették rá, így ezt is meg kellett csinálni utólagosan. Összeadva a javítási költségeket, azok mindösszesen kb. 5-600.000 Ft-ra rúgtak. Ennek gyakorlatilag a negyedéből komplett statikai kiviteli tervet lehetett volna prezentálni az épülethez!3. Társasház lépcsőtere
Ehhez a társasházhoz azért hívtak ki, mert a lépcsőházban a pincébe vezető szakaszon teljesen fel volt repedve az aljzat és a szerkezet. Amikor kimentem, azt tapasztaltam, hogy nem csak az aljzat repedt meg, de a lépcsőházi korlátoszlop zártszelvénye is teljesen kihajlott. Olyan volt, mintha alulról megnyomták volna az oszlopot, ami tulajdonképpen így is volt. Korábban már egyszer javították a zártszelvényű oszlopot úgy, hogy levágtak belőle, ami után visszaugrott a helyére és kiegyenesedett.Megvizsgáltuk a szerkezetet és tanulmányoztuk a kapott terveket. Kiderült, hogy az épület alatt agyagtalaj van, és a kérdéses helyen úgy oldották meg az alapozást, hogy az nem volt összevasalva a többi alapszerkezettel - legalábbis a kapott tervek is és a történtek is erre utaltak. Emiatt amikor az agyagtalaj rétegvizet kapott (bár a Megbízó elmondása alapján a rétegvizek elvezetése megoldott volt), megduzzadt, és az épület leggyengébb pontján felnyomta az aljzat szerkezetét.
Megoldás: Alaptestek megerősítés az adott helyen, és a későbbi mozgáskülönbségek megakadályozására az újrabetonozott aljzat alá polisztirol lap beépítése. Így az esetleges nyomóerő nem fogja az oszlopot újra elgörbíteni.
4. Támfal mozgásaEz a tanulmány egy tipikus tervezői/kivitelezői hiányosságokat bizonyító problémát mutat be. Az épület újépítésű családi ház, lejtős terepen. A terasz felől a lábazat végig van repedve.
Az épület mellett egy támfal található, felette a dombon egy másik családi ház, ahogy az a képen is látható. A támfal és az épület között egy teraszlemez van, amely nem lett kellő mértékben eldilatálva az épülettől. A felső épület terheinek illetve a támfal mögötti háttöltés terheinek hatására a támfal az épület felé szeretett volna elmozdulni, azonban erre nem volt sok helye. Következésképpen a lábazatnál fellépő nyomóerők a lábazatot feltépték, ami végigrepedt. További mozgás szintén várható volt. A támfal mögötti vízelvezetés nem volt szakszerűen megoldva.Megoldás: A teraszlemez folyókája és a támfal között a lemez elbontása, így a nyomóerők megszüntetése, a támfal mozgásának szabad teret hagyva. Ezután a lábazat javítható volt.